Dark Mode

Безкоштовний тест на коронавірус: як зробити і куди звертатися

Безкоштовний тест на коронавірус: як зробити і куди звертатися

Пройти безкоштовний тест на COVID-19 можуть пацієнти, у яких спостерігаються яскраво виражені симптоми захворювання.

 

Яким повинен бути алгоритм дій при підозрі на коронавірус, куди необхідно звертатися і як проходить тестування, про це розповість Pidgorodne.Info з посиланням на OBOZREVATEL.

 

Хто може пройти тест на коронавірус безкоштовно

 

Безкоштовний ПЛР-тест на COVID-19 можуть пройти пацієнти з підозрою на захворювання, зокрема, з яскраво вираженими симптомами гострої респіраторної інфекції (ГРВІ), вірусної пневмонії або важкого гострого респіраторного синдрому (ТОРС). Іншими словами, кашель, температура і задишка у пацієнта - це пряма дорога до проходження безкоштовного тесту.

 

Контактні особи, а також члени сім'ї пацієнта з підозрою на COVID-19 можуть пройти безкоштовний тест лише при наявності симптомів коронавірусної інфекції.

 

Крім того, раз в 14 днів безкоштовне тестування роблять медичним працівникам, які працюють із зараженими пацієнтами, а також співробітникам Національної поліції і Національної гвардії, що контактують з великою кількістю людей.

 

Для планової госпіталізації пацієнт без симптомів COVID-19 не зобов'язаний робити ПЛР-тест - досить ІФА-тесту.

 

Як зробити безкоштовний тест на коронавірус

 

Якщо пацієнт підозрює у себе коронавірус, йому необхідно зателефонувати (а не йти на прийом)до  сімейного лікаря. Номер телефону лікаря вказано в декларації або на сайті лікарні. Він проаналізує симптоми і прийме рішення про направлення мобільної бригади для проведення ПЛР-тесту. Просто прийти в лікарню і зробити на прохання безкоштовний ПЛР-тест не можна. Рішення про тестування приймає сімейний лікар.

 

При температурі 38-38,5 і вище, якщо додзвонитися до сімейного лікаря не виходить, слід дзвонити в швидку допомогу за номером 103. Стан пацієнта оцінять і вирішать, чи є необхідність в госпіталізації.

 

Якщо хворого не госпіталізують, йому порекомендують звернутися до сімейного лікаря. Потім до пацієнта при необхідності направлять медпрацівника для проведення ПЛР-тесту. Якщо у пацієнта немає сімейного лікаря, він може укласти декларацію в телефонному режимі. Зробити це допоможуть в реєстратурі потрібного медичного закладу, також можна зателефонувати на гарячу лінію Національної служби здоров'я за номером +1677.

 

Якщо у людини висока температура і виражені симптоми коронавіруса, але швидка відмовляється виїжджати на виклик, можна звернутися на гарячу лінію Кабінету міністрів за номером 1545.

 

Як роблять безкоштовний ПЛР-тест

 

Якщо сімейний лікар вирішив направити додому до пацієнта мобільну бригаду для проведення ПЛР-тесту, хворого попередять про це, попросять вийти на вулицю і дочекатися приїзду медпрацівників.

 

В машині у нього візьмуть мазки з носа і горла і повідомлять, скільки чекати на результати тесту. Через високу завантаженість лабораторій буває, що чекати доводиться до 10 днів, але в основному результат готовий набагато раніше. Про нього пацієнтові в телефонному режимі повідомить сімейний лікар, а також призначить відповідне лікування.

 

 

Види тестів на коронавірус

 

Є три види тестів на коронавірус: експрес-тест, тест полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) і тест імуноферментного аналізу (ІФА).

 

Тести ПЛР вважаються одним з найбільш точних методів діагностики. Робляться вони тільки в лабораторії. Результат готовий, як правило, через 5-7 годин. Такий тест здатний виявити COVID-19 в перші дні зараження, але самі достовірні результати він показує з 7 по 14 день захворювання. Для ПЛР-тесту беруть мазок з носа і горла. Іноді тести ПЛР показують неправильний результат. Так, на це впливає підготовка до тесту, час забору, техніка або неправильне зберігання в лабораторії матеріалів пацієнта.

 

Експрес-тест є досить якісним, однак він показує наявність не вірусу, а антитіл в крові, які виробляються лише на 5-7-й день після зараження. Тому первинний тест може дати помилковий результат. Експрес-тест можна зробити безкоштовно за направленням сімейного лікаря. Для цього беруть кров з пальця, а результат відомий вже через 5-10 хвилин. У разі позитивного аналізу, його слід підкріпити ПЛР-тестом.

 

 ІФА-тест визначає наявність антитіл до COVID-19 в організмі. Антитіла IgM підтверджують гостру стадію захворювання, а IgG покажуть, чи хворіла людина на коронавірус  раніше. Для ІФА-тесту у пацієнта беруть кров з вени. Позитивний результат рекомендується підтвердити ПЛР-тестуванням.

 

Що робити, якщо лікар не призначає тест при симптомах COVID-19

 

При таких симптомах коронавіруса, як лихоманка, кашель, задишка, утруднене дихання, Національна служба здоров'я України рекомендувала наступний алгоритм дій:

 

1.Пацієнт дзвонить сімейному лікарю  (не йде на прийом).

2.Лікар, якщо потрібно, направляє мобільну бригаду для проведення тесту.

3.Якщо у пацієнта не укладена декларація або лікар відмовив у виклику мобільної бригади при наявності симптомів, НСЗУ радить дзвонити на обласну телефонну гарячу лінію з питань COVID-19. Тоді бригаду викличе диспетчер.

 

Ангеліна Овсієнко

коментар / Reply From