Dark Mode
  • неділя, 14 Серпня 2022
Який сьогодні день – 9 грудня

Який сьогодні день – 9 грудня

Сьогодні в світі, за ініціативою ООН, відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією та Міжнародний день пам’яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої гідності та попередження цього злочину.

 

Щорічно 9 грудня, з ініціативи ООН, відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією. Саме 9-11 грудня 2003 року в мексиканському місті Меріда відбулась політична конференція високого рівня, на якій була підписана Конвенція ООН проти корупції. Україна ратифікувала угоду 18 жовтня 2006 року. Згідно з Конвенцією ООН проти корупції та Конвенції Ради Європи про кримінальну відповідальність за корупцію (1999), корупція – це зловживання державною владою для одержання вигоди в особистих цілях, в цілях третіх осіб і груп, а також різні форми незаконного привласнення публічних коштів для приватного використання. Крім того, до корупційних явищ належить і непотизм (кумівство, сімейність).

 

Слід зазначити, що жодна з країн, жоден регіон, жодне суспільство не володіють імунітетом від корупції. Щороку, починаючи з 1995, міжнародною організацією Transparency International оприлюднюється Індекс сприйняття корупції. Цей Індекс розраховують на основі 13 досліджень авторитетних міжнародних установ і дослідницьких центрів. Згідно цього рейтингу, за минулий рік Україна посіла 126 місце зі 180 країн.

 

Як зазначають в ООН, корупція найбільше процвітає в часи кризи, і глобальна пандемія COVID-19 не є винятком. Держави світу вжили багато заходів для усунення надзвичайної ситуації в сфері охорони здоров'я і запобіганню глобального економічного колапсу. Були мобілізовані мільярди коштів на закупівлю медичного обладнання та забезпечення економічної безпеки громадян і підприємств, що опинилися в скрутному становищі. Разом з тим, необхідні термінові заходи реагування призвели до того, що деякі держави стали вести контроль за дотриманням правил торгівлі, здійснювати нагляд і звітність аби досягти швидких результатів, створивши, тим самим, значні можливості для корупції.

 

Тема Міжнародного дня боротьби з корупцією-2020 «Відновлювати із сумлінністю» підкреслює, що тільки шляхом прийняття ефективних заходів щодо зменшення корупції, стане можливим відновлення після пандемії COVID-19.

 

Разом з тим, сьогодні в світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої гідності та попередження цього злочину. Сьогоднішня дата була обрана в зв’язку з тим, що в цей день в 1948 році була прийнята Конвенція про попередження злочину геноциду і покарання за нього. Мета Дня – підвищувати обізнаність світової громадськості про саму Конвенцію, а також належним чином вшановувати пам’ять людей, які стали жертвою геноциду та недопущення подібних злочинів у подальшому. Приймаючи цю резолюцію без голосування, всі 193 держави-члени тим самим підтверджують, що кожна окрема держава є відповідальною за захист свого населення від геноциду, що така відповідальність передбачає попередження цього злочину, зокрема й підбурювання до нього. Фундатором дослідження геноциду був Рафал Лемкін. Саме він і запровадив цей термін у 1943-му році. У преамбулі до Конвенції про геноцид зазначається, що випадки геноциду мали місце протягом всієї історії людства, але терміна «геноцид» не існувало, доки Лемкін не ввів його і на Нюрнберзькому судовому процесі не почалося переслідування осіб, винних у Голокості, який Організація Об’єднаних Націй визначила як злочин геноциду в рамках міжнародного права в Конвенції про геноцид. Упродовж останніх 100 років до найчисельніших жертв геноцид призвів на територіях тоталітарних політичних режимів (зокрема, в умовах нацистської Німеччини, комуністичних СРСР, Китаю, Кампучії, під час правління Саддама Хусейна в Іраку, в Османській імперії під час Першої світової війни). Упродовж останніх десятиліть, у 1980–1990 роках геноцид учинявся під час т. зв. «етнічних воєн» та «етнічних чисток» в Африці, Азії й Європі. Стосовно української людності політика геноциду й етноциду активно здійснювалася у ХХ ст. Ознаки геноциду мають дії урядів різних країн стосовно кримських татар, українських німців, українських поляків, українських циган, українських греків, українських болгар. Але наймасовішим було вбивство голодом етнічних українців СРСР у 1932–1933 роках. Голодомор поволі визнається іншими націями саме геноцидом. 7 грудня 2016 року депутати Верховної Ради ухвалили постанову про звернення до демократичних держав світу щодо визнання Голодомору 1932-1933 років в Україні злочином геноциду проти українського народу.

 

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 9 грудня вшановує пам'ять святого Георгія Побідоносця. У народі це світле свято назвали Юр'єв день або Єгорій Осінній (за старим стилем – 26 листопада). Дослухайтеся порад, які будуть давати вам саме цього дня - вони допоможуть вам у майбутньому. Викиньте посуд із тріщинами, щоб не накликати біду та фінансові труднощі.

 

Що сьогодні не можна робити

Не вирушайте в дорогу. Якщо ж поїздку відкласти не вдається, то замовте молебень у церкві за своє здоров'я.

 

Прикмети на 9 грудня 

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

- північний вітер - до морозів;

- день холодний - зима буде суворою.

 

9 грудня іменини

Іменини у Іллі, Георгія, Інокентія, Миколи, Михайла і Петра.

Ангеліна Овсієнко

 

 

коментар / Reply From