Dark Mode
У Підгородньому відбудеться відкриття майстерні з виготовлення різдвяних дідухів

У Підгородньому відбудеться відкриття майстерні з виготовлення різдвяних дідухів

14 грудня 2020 року о 15-00 відбудеться відкриття майстерні з виготовлення різдвяних дідухів. Майстер-клас відбудеться у фойє комунального закладу "Підгородненський міський будинок культури ім.Т.Г.Шевченка", за адресою вул.Центральна, 44.

 

Майстер-клас проводитиме член Національної спілки майстрів народного мистецтва України -Микола Лукич Чирва. Майстерня буде працювати до 5 січня 2021 року (включно).

 

Записатися на безкоштовний майстер-клас можна за контактним телефоном: 098 2430653 – Микола Лукич.

 

Історична довідка:

Є в українській культурі такий автентичний символ свята Різдва – Солом’яний Дідух. Традиційно як тільки вставала перша різдвяна зірка, 6 січня до хати заносили святковий сніп – Дідух. При цьому приказували: «Дідух – до хати, біда – з хати».

 

Сніп впускав до хати святковий настрій, мир, добробут, затишок – вірили наші діди. Ще з Біблії та її притч ми пам’ятаємо, що саме в стайні народився Ісус Христос. Стояв холод, і Йосип побачив у стіні шпарину, яку затулив снопом, і в стайні стало тепліше. Цей його вчинок і створив звичай застеляти на Різдво сіном хатню підлогу, а на чільному місці ставити в кутку Дідуха. Його ще інакше називали «дідом», «колядником», «колядою», «снопом-раєм».

 

Слово «дідух» прийшло зі старослов’янського і в перекладі означає «дух предків». Символізує родоначальника сім’ї – Діда. Дідух уособлює місце для духів, предків, дідів, захисників та покровителів будинку. Це символ святого відродження живого, що є на світі. Це жертва кращого снопа природі та її силам і духам. Дідух міг мати три, п'ять чи сім ніг.

 

Виготовлявся він всією сім’єю, і на його виготовлення брали колоски жита, вівса, пшениці – необмолочені, як є. Прикрасами слугували сухі квіти, ягоди калини, різнокольорові стрічки.

 

Сьогодні дерево Роду як старовинний оберіг потроху вертається в наше життя та домівки. Не можна сказати, що він залишився в нашій історії – поціновувачі можуть знайти його готовий або замовити в майстернях соломоплетіння, чи взагалі навчитися самостійному їх виготовленню, взявши  участь в одному з майстер-класів, які зазвичай проводять на передодні різдвяних свят майстри народного декоративно-прикладного мистецтва. Виготовлений власноруч Дідух принесе вам безліч емоцій та задоволення. Такі майстер-класи, як правило, доволі тривалі в часі й відбуваються не менш як дві-три години, та час сплине зовсім непомітно за такою захопливою справою.

 

Колись давно, ще у наших бабусь, його місце було під іконами. І стояв там Дідух аж до самого Водохреща – тобто до 19 січня. А вже після його обробляли – обмолочували, зерно висівали, солому за традицією палили на дорозі. В наш час також можна висіяти зерно. І ніколи не можна викидати Дідуха на сміття – це прадавній символ не тільки Різдва, але й зв’язку поколінь, що мусить тривати нерозривно, символ багатства та добробуту, спокою та життя.

 

Таким чином давня гарна українська традиція відроджується, і ми залюбки можемо створити самі, своїми власними руками оберіг для родини та оселі, прикрасити ним свою домівку та зробити свято Різдва ще більш затишним та родинним.

Ангеліна Овсієнко

коментар / Reply From