Dark Mode

Яке сьогодні свято, прикмети та День ангела - 6 січня 2021 року

Яке сьогодні свято, прикмети та День ангела - 6 січня 2021 року

День ангела сьогодні святкують: Євгенія, Микола, Сергій, Любов, Марат.

 

Який день

Сьогодні Різдвяний святвечір у східних християн. У народі його також називають "коляда". Значення святої ночі появи на світло Богонемовля Христа настільки велике, що навіть хід нової історії і наше літочислення ми сьогодні ведемо саме від Різдва Христового. Святвечір - навечір'я Різдва Христового, останній день Різдвяного посту. У Різдвяний святвечір до "вечірньої зірки", тобто до вечірніх співів за Богослужінням "Волхви із зіркою подорожують", нічого не їли і навіть не сідали за стіл. З появою ж на небі першого радісного вогника, який сповістив колись волхвам про народження Спасителя, можна було починати святкувати.

 

Головна кулінарна подія Різдва – це вечеря в святвечір. Наші предки в переддень Різдва обов'язково клали на стіл жмуток свіжого сіна – на згадку про ясла, в яких народився Ісус. Стіл накривали білосніжною скатертиною і розставляли на ньому дванадцять страв – за кількістю апостолів – і всі страви були пісними.

 

Яке православне свято

6 січня – Навечір’я або Святий вечір, канун Різдва Христового. Богослужіння й піст цього дня мають свої особливості. Після закінчення Літургії Василія Великого і наступної вечірні на центр храму виноситься свічка, що символізує Вифлеємську зірку, і священники співають перед нею тропар і кондак Різдву Христовому.  У різдвяний Святий вечір православні чують євангельські читання про поклоніння волхвів Богомладенцю Христу. Східні мудреці принесли Новонародженому: золото – як Царю, ладан – як Богу і Первосвященнику, смирну – як людині, на погребіння. Богослужбові піснеспіви поступово стають радіснішими, вони пов’язані з очікуванням Сина Божого, Який воплотився: "Радуйся, вся земле, се Христос приближается, в Вифлееме ражда́яйся: море, возвеселися: пророческий сонм, взыграй, сбытие́ зря днесь твоих словес, и вси радуйтеся, праведнии".

 

Які традиції на свято 

За релігійним календарем сьогодні 6 січня віряни святкують переддень Різдва, Святвечір. Це день, коли люди ходять по домівках і виконують колядки на щастя. Цього дня завершується Пилипівський піст, який починався 28 листопада.

 

Святвечір вважався насамперед сімейною вечерею. Коли в домі панували мир, спокій і злагода, а все горе і печалі віддавалися забуттю. За старовинним звичаєм святковий стіл 6 січня спочатку посипали сіном, на згадку про вертеп і ясла, перший притулок Христа. Потім його покривали скатертиною, з-під якої найповажніший член сім'ї повинен був витягнути соломинку. Якщо вона була довгою, розраховували на хороший урожай, коротка соломинка пророкувала нестаток їжі.

 

Щойно на небосхилі з’являлася перша передвечірня зірка, всією родиною сідали за, як казали, багатий стіл. Він дійсно був багатим — з дванадцяти різноманітних пісних страв, а звідси й назва "багата кутя" чи "багатий Святвечір".

 

Першим, як і годилося, займав місце господар, а за ним інші члени родини. Під час святкової вечері намагалися не виходити з-за столу, розмовляти тихцем. Голова сімейства пропонував пом’янути покійників і запросити їх до Святої вечері. Вважалося, що саме в цей час всі близькі й далекі члени родини мають прийти до оселі, а, відтак, звільняли для них місця на лавах, ліжках, стільчиках, ставили страви та клали ложки. Слідом за господарем усі присутні виголошували молитву. Наступну молитву виголошували нині сущим — усім членам родини, їм зичили здоров’я і щастя, бажали, щоб гуртом та в злагоді дочекатися наступного Різдва. Після цього господар брав свічку та миску з кутею і, поклонившись до чотирьох кутів, передавав страву дружині. Перед тим, як почати їсти, старійшина, зачерпнувши ложкою куті, підкидав її до стелі — на "приплід". Усі стежили, скільки прилипне зернин, ото стільки з’явиться в новому році ягняток та іншої живності. Друга порція призначалася врожаєві зернових, третя завбачувала кількість роїв, адже традиційно в кожному господарстві тримали бджоли. Тільки після цього починали вечеряти.

 

Іменини: Євгенія, Миколай, Сергій, Любов, Марат.

 

Що не можна робити

  • Під час вечері не можна багато розмовляти, виходити з-за столу. Хлопцю і дівчині не можна сидіти на кутах столу, щоб не залишитися без подружньої пари. Не можна, взявши ложку в руки, знову класти її на стіл, страви водою не запивають – тільки узваром. Поки трапеза не закінчиться, не можна виходити з-за столу, тим більше – з дому, щоб не впустити нечисту силу.
  • Увечері в переддень Різдва не можна працювати.
  • Перед святом необхідно прибрати в будинку, але при цьому зберегти мир і взаєморозуміння з рідними.
  • Слід в душі пробачити всіх своїх ворогів і попросити вибачення у тих людей, яких ви, можливо, образили.
  • Вважається, що не можна зустрічати Різдво з колишніми боргами. Інакше весь рік доведеться жити в борг.
  • У Святвечір не можна йти далеко від будинку – весь рік блукати будеш.
  • Не можна зустрічати свято в чорному одязі.

 

Що можна робити 6 січня

  • У Святвечір влаштовують колядування – діти і молодь ходять по вулицях, стукають у всі двері, славлять піснями Христа і бажають щастя господарям. За це дітлахам дають цукерки, маленькі подарунки або гроші.
  • Обряд колядування має ще дохристиянські коріння, коли наші пращури вшановували Сонце святом Коляди. Коли приходять колядники, важливо першим до хати впустити хлопця. Згідно зі звичаєм, він принесе в домівку мир та добробут.
  • У Святвечір необхідно вийти на вулицю і подивитися в небо. Якщо побачити зірку, що падає, і загадати бажання, то воно обов’язково здійсниться.

 

 Що сталося цього дня 

1681 — перший опис матчу з боксу, що відбувся у Королівстві Англія між дворецьким і м’ясником герцога Альбемарльського.

1709 — полки Карла ХІІ та Івана Мазепи почали штурм Веприка.

1838 — у місті Моррістаун (штат Нью-Джерсі, США) в майстернях чавуноливарного заводу Спідуелла Альфред Вейл і Семюел Морзе продемонстрували свій перший телеграф

1846 — в Переяславі у маєтку свого друга Андрія Козачковського Тарас Шевченко написав свій знаменитий "Заповіт".

1846 — у Києві створено Кирило-Мефодіївське товариство.

1870 — відкриття Віденської філармонії.

1912 — Альфред Веґенер представив дрифтову гіпотезу.

1919 — нота-відповідь Раднаркому Росії на ноту уряду УНР з приводу військової агресії Радянської Росії проти УНР: "Радянська Росія не воює проти УНР і російських військ (Червоної армії) в Україні немає".

1928 — річка Темза, що вийшла з берегів, затопила деякі райони Лондона. 14 осіб загинули, водою були залиті підвали у Вестмінстері, рів Тауер, у галереї Тейт були пошкоджені 12 картин. Лондон залишився без телефонного зв’язку.

1928 — вперше в історії багатонаціональних держав Європи у Польщі сформовано виборчий блок національних меншин — представники українських, білоруських, німецьких та єврейських національних партій.

1939 — німецькі фізики Отто Ган і Фріц Штрассман повідомили про відкриття способу ділення ядер урану під дією нейтронів. Це був перший крок до практичного використання ядерної енергії.

1975 — на американському телеканалі NBC вперше вийшла в ефір гра "Wheel of Fortune", відома як "Поле чудес".

1978 — уряд Сполучених Штатів повернув Угорщині одну з її реліквій — корону святого Іштвана, яка зберігалася в США від часів ІІ Світової Війни.

1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Аргентиною.

1994 — у Детройті американська фігуристка Ненсі Керріган під час тренування на льоду зазнала атаки охоронця своєї суперниці Тоні Гардінг.

2015 — Литва зупинила на своїй території мовлення російських державних телеканалів РТР Планета, РенТВ та НТВ-Мир — за перекручення інформації про події в Україні.

2019 — Православна церква України отримала томос про автокефалію.

 

Народні прикмети на 6 січня

Морозний день обіцяє хороший врожай

Зоряне небо на Святвечір обіцяє приплід худоби

Якщо на небі видно Чумацький шлях, значить літо буде теплим 

 

 

Ангеліна Овсієнко

коментар / Reply From