Dark Mode

Сьогодні - Всесвітній день боротьби проти раку

Сьогодні - Всесвітній день боротьби проти раку

Щорічно 4 лютого світова громадськість відзначає Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями, який організований Міжнародним протираковим союзом. Цей День покликаний привернути увагу громадськості до профілактики раку, раннього виявлення та лікування цього захворювання.

 

Онкологічні захворювання є однією з основних причин захворюваності та смертності в усьому світі. У 2018 р. від цієї патології померло близько 9,6 млн. людей.

 

Станом на 2020 рік рівень захворюваності на злоякісні новоутворення в Україні досягнув понад  200 тис. нових випадків. При цьому до 30% хворих – особи працездатного віку. Найбільш поширений серед чоловіків – рак легенів, шкіри, передміхурової залози, шлунку і колоректальний рак, а серед жінок – рак молочної залози, рак тіла матки, шийки матки та ободової кишки.

 

 

Рак є загальним терміном для великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Рак виникає в результаті перетворення нормальних клітин в пухлинні в ході багатоетапного процесу, під час якого передракові зміни переходять в злоякісну пухлину. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини і зовнішніми факторами, які включають:

– фізичні канцерогени (ультрафіолетове та іонізуюче випромінювання);

– хімічні канцерогени (афлатоксин (забруднювачі харчових продуктів), миш’як (забруднювач питної води), компоненти тютюнового диму);

– біологічні канцерогени – інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами (Helicobacter pylori, вірус папіломи людини (ВПЛ), віруси гепатиту B і С);

– вік.

 

Приблизно в третині випадків смерть від раку обумовлена ризиками, пов’язаними з поведінкою і раціоном харчування: високий індекс маси тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну та алкоголю.

 

 В силу того, що особливістю ракових захворювань є їх малосимптомность і відсутність болю на ранніх стадіях розвитку, необхідно звертати увагу на симптоми, які повинні насторожити при їх появі:

 1. Втрата ваги (без спеціальних заходів для схуднення) більше 5 кг за відносно короткий проміжок часу.
 2. Хрипота і кашель. Характерні для цього кашлю риси – тривалість і інтенсивність, а також те, що кашель проявляється в усі пори року.
 3. Подовгу не зникають гематоми (більше 3-х тижнів).
 4. Зміни в травленні (безпричинні зміни роботи кишківника; зміна смаків в їжі).
 5. Зміни кількості та якості сечовипускання (присутність крові в сечі, поява частого сечовипускання, біль і різі при сечовипусканні, утруднене сечовипускання).
 6. Проблема з ковтанням навіть слини, відчуття «грудки в горлі».
 7. Кров, яку людина раптово виявляє в сечі, в калі, блювотних масах, в слизу, яку людина викашлює – це серйозні симптоми.
 8. Шкіра. Якщо родимка або родима пляма стали набагато яскравішими, почали збільшуватися в розмірі, тверднуть, на шкірі з’явилися нарости, плями.
 9. Виразка в порожнині рота, що не загоюється протягом 3-х тижнів.
 10. Більщо не проходить в незалежності від її локалізації.
 11. Підвищена температура тіла 37-37,2 ° С тривалий час.

 

Всі перераховані симптоми, особливо якщо вони спостерігаються кількома – це привід якомога швидше звернутися до лікаря і пройти обстеження. Головною умовою успішного лікування злоякісних пухлин є рання діагностика!

 

Профілактика раку спрямована, перш за все, на усунення канцерогенезу – процесу зародження і розвитку пухлини. Найбільш ефективними заходами профілактики онкологічних захворювань є: відмова від надмірного вживання алкоголю і паління; повноцінне здорове харчування і нормалізація маси тіла; фізична активність.

 

Онкологами розроблені правила харчування в рамках профілактики раку, які особливо слід дотримуватися людям, що знаходяться в групі ризику, а саме: зменшуйте кількість жиру в їжі; збільшуйте споживання злакових, фруктів і овочів (свіжих і приготованих); відмовтеся від їжі, що містить нітрити (використовуються для підфарбовування ковбасних виробів), а також від копчених продуктів.

 

 Відносно попередження форм раку, викликаних вірусами, рекомендується проводити вакцинацію проти інфекцій, що викликаються ВПЛ і вірусом гепатиту В.

 

 

 

Ангеліна Овсієнко

 

коментар / Reply From