Dark Mode
  • неділя, 14 Серпня 2022

Сьогодні відзначають День бабака: історія свята та прогноз для жителів України

Сьогодні відзначають День бабака: історія свята та прогноз для жителів України

Звичай прогнозувати прихід весни за поведінкою бабака існує вже понад 130 років. Щороку це відбувається на початку лютого.


День бабака (Groundhog Day) – традиційне народне свято в США і Канаді, яке відзначається щорічно 2 лютого. По-іншому це веселе й улюблене серед американців і канадців свято ще можна назвати днем чотириногих та пухнастих метеорологів. Так, ґрунтуючись на поведінці бабака, цього дня складають прогноз щодо настання весни.

 

День бабака: історія появи

Зародилася традиція прогнозувати погоду за поведінкою звірятка понад 130 років тому. Так, у 1886 році в штаті Пенсільванія вперше розбудили сплячого взимку бабака, змусивши його зробити прогноз погоди. Святкування прижилося і перетворилося на народне свято, а Пенсільванія стала місцем, куди 2 лютого стікаються натовпи туристів.

 

Найперший і найбільш знаменитий офіційний бабак-метеоролог Філ мешкає в містечку Панксатоні на Індичій Гірці (штат Пенсільванія). Вважається, що Філ робить прогнози з 1886 року, хоча жити тварини в неволі можуть не більш як 10-15 років. Члени Клубу бабака стверджують, що секрет його довголіття у спеціальному еліксирі.

 

У наші дні загалом налічується семеро найбільш відомих у світі бабаків-метеорологів: Філ, Віллі, Чак, Сем, Біллі, Джиммі та Генерал Лі.

 

Як святкують День бабака 

Головні заходи проходять, звісно ж, у невеличкому місті Панксатоні в штаті Пенсільванія, де живе офіційний бабак-метеоролог. Святкування тривають зазвичай 3 дні.

 

Рано-вранці 2 лютого на цю Гірку приходять джентльмени в смокінгах і циліндрах – члени Клубу бабака. Один із них має здійснити головний ритуал – розбудити бабака Філа й витягти його з нірки, аби той своєю поведінкою спрогнозував, коли прийде весна.

 

Згідно із повір’ям, якщо тварина залишила свою нору – зима невдовзі закінчиться і варто чекати ранню весну. Якщо ж бабак ховається назад у нору – значить попереду ще 6 тижнів зими.

 

 

На честь цієї події в штаті проводиться щорічний фестиваль. Веселі й святкові гуляння відбуваються у місцях проживання всіх найбільш відомих бабаків-метеорологів і є дуже привабливими для туристів.

 

Цікаво, що про День бабака в усьому світі дізналися після виходу в 1993 році однойменного фільму з Біллом Мюрреєм у головній ролі. У кінострічці події відбуваються в місті Панксатоні 2 лютого під час святкування Дня бабака.

 

Точність прогнозів бабака-синоптика

За всю історію існування свята прогнози не завжди були правдивими. Часто трапляються також ситуації, що тварини з різних міст роблять різні прогнози. Однак, незважаючи на це, всі американці та канадці, щороку обов’язково стежать за поведінкою природного синоптика.

 

За підрахунками американських кліматологів, точність прогнозів Філа становить 39%. Проте його шанувальники і деякі дослідники свята стверджують про точність від 75% до 90%.

 

 

День бабака в Україні

Свої бабаки-синоптики є також і в Україні. Їх тут двоє – у Харкові та Львові.

 

Степовий бабак Тимко IIІ, який живе на біологічній станції Харківського національного університету ім.Каразіна в селі Гайдари, не побачив своєї тіні, коли його дістали з його будиночка 2 лютого.

Його доглядальниця Надія Токарська витлумачила передбачення наступним чином: "весна буде рання, але це не означає, що через тиждень - два, а треба трошки почекати. Через шість тижнів буде тепло".

 

Звірка також попросили порадити кращий, на його думку, спосіб уберегтися від COVID-19. Перед бабаком поставили порожню ємність з написом "Вакцина" (як пояснили організатори прогнозу, вона символізує вакцину, яка ще відсутня в Україні), спортивні снаряди, які символізують заняття спортом, фрукти (здорове харчування), сало з часником (традиційний український рецепт зміцнення імунітету) , космічний апарат з написом "На Марс" і іграшкового почекуна з написом "Витримка". Тимко спочатку побіг до спорту, а потім до почекуна.

 

"Значить, ми не забуваємо про здоровий спосіб життя, займаємося спортом і гуляємо на повітрі, не забуваємо про витримку", - витлумачила другий прогноз Тимка IIІ Токарська.

 

 

 

Ангеліна Овсієнко

коментар / Reply From