Визволення Підгороднього: як це було

Визволення Підгороднього: як це було

Як все починалося

Тисячі наших земляків пішли на фронт захищати свою Батьківщину. Наприкінці літа 1941 року фронт наблизився до Підгороднього. Уже 25 серпня ворожа авіація бомбила наше селище. 9 артилерійських батарей, розташованих у різних кутках селища, вели безперервний вогонь по наступаючих гітлерівських військах. Передова лінія фронту проходила по вулиці Залізнична, неподалік від переїзду. 25 серпня наші війська виконуючи наказ командування, відійшли на нові позиції. Стійкий опір ворогові чинили окремі підрозділи Червоної Армії, що потрапляли в оточення. Так, 28 серпня в Підгородньому 25 червоноармійців, оточені фашистами, вступили в рукопашний бій. До останнього захищались і інші групи бійців, з числа яких 34 загинули в нерівному бою, а дев’ятьох тяжкопоранених червоноармійців розлючені фашисти спалили на кладовищі по вул. Комсомольській (нині вул. Сагайдачного).

 

Окупація

 

Окупація Дніпропетровщини німецько-фашистськими загарбниками продовжувалась 2 роки і два місяці і обійшлася дуже дорого, як в людських ресурсах, так і в матеріальних цінностях. Нескінченний процес переслідувань за найменшу непокору чи провину, катування в гестапо, масові арешти та розстріли. За 26 місяців від рук окупантів загинуло понад 30 тис. громадян Дніпропетровщини. На примусові роботи до Німеччини було вивезено 75 тис., а матеріальні збитки склали понад 3 млрд. карбованців за цінами тих років.

 

Селище Підгородне було повністю окуповане вже 29 вересня 1941 року. Наслідки окупації були жахливі. У Підгородньому фашисти пограбували 5 колгоспів, зруйнували господарські приміщення, спалили 3 школи, амбулаторію, клуб, 2400 житлових будинків, забрали майже 5600 голів великої рогатої худоби.

 

Та найголовніші втрати - це людські жертви, які принесла війна. За час окупації фашисти закатували десятки жителів, відправили на каторжні роботи в Німеччину 240 юнаків і дівчат. Точна кількість загиблих під час окупації Підгороднього й досі залишається невідомою, відома лише кількість загиблих у Дніпровському районі,  а саме 1552 захисника.

 

Як і коли визволили Підгородне

8 вересня 1943 р. радянські війська вступили на територію Дніпропетровщини, почалося визволення області, але тільки 24 вересня штурмували оборону супротивника на підступах до міста в районі Підгороднього.

 

26 вересня 1943 року частини Червоної Армії, розгортаючи наступ на Дніпропетровському напрямі прорвали оборону гітлерівців на річці Кільчені і визволили Підгородне.

 

Під час визволення міста воїни 152-ї стрілецької дивізії захопили чималі трофеї, а саме: вісім гармат, шістнадцять мінометів, вісімнадцять автомашин, двадцять чотири кулемети та тридцять автоматів, три склади з боєприпасами та два з військовим спорядженням.

 

В архівах є хронологічна довідка про окупацію села Підгородного німецькими загарбниками і звільнення його Червоною Армією, документ датований 25 червня 1944 року. Складений він Головою Підгородненської селищної ради Таран Євдокією Василівною та головами колгоспів.


Ангеліна Овсієнко

Поділитися :

Додати новий коментар

 Ваш коментар успішно надісланий. Дякуємо!   Оновити
Помилка. Будь ласка, спробуйте ще раз

Бланк замовлення

 Ваше замовлення надіслано успішно. Ми зв’яжемося з вами якнайшвидше.
Помилка. Будь ласка, спробуйте ще раз