сб.02242018

Last updateсб., 15 бер. 2014 11pm

Понеділок, 21 квітня 2014 02:37

ВИНОГРАД і його цілющі властивості

Автор
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Виноград

 Батьківщина: Культурний виноград виник 7-9 тисячоліть тому в Старому Світі. Вже в давнину знали про його цілющі властивості . Про це можна судити за рекомендаціями давньоримських вчених Цельсія , Плінія Старшого , Галонен , середньовічного мислителя і лікаря Авіценни. Зі врeмeнeм виникла особлива галузь медицини ампелотерапія - лікування виноградом.

Вміст корисних речовин: На ​​ягодах винограду міститься цукор ( до27 %) , сахароза ( 5,5 %) , кислоти : яблучна, винна , щавлева , сліди саліцилової , вітаміни С і групи В , Р , PP. У шкірці ягід виявлені дубильні і фарбувальні речовини , віск , пектин , а в самих плодах - солі калію , кальцію , заліза , магнію , марганцю , кобальту , натрію , фосфору.

Застосування: Ягоди винограду цінні як дієтичний продукт. Їх вживання з лікувальною метою зміцнює організм , yлyчшaeт обмін речовин. Крім того , вони дуже поживні: в одному кілограмі до 700 калорій , в склянці виноградного соку - близько 200 калорій.

Але справа не тільки у високій калорійності. Виноград і виноградний сік сприяють посиленню водно -сольового обміну , а це очищає організм від шкідливих продуктів , від сечової кислоти , перешкоджає утворенню каменів , піску в сечовивідних шляхах. Що міститься в ягодах пектин має кровоспинну властивістю , в поєднанні з клітковиною він стимулює перистальтику кишечника.

Віноградолеченіє рекомендується для виснажених хворих , для видужуючих після інфекційних захворюванні , для хворих із захворюваннями серцево- судинної системи , нирок і печінки , шлунково -кишкового тракту. Благотворний ефект надає при хворобах легенів і верхніх дихальних шляхів.

Є й протипоказання. Ампелотерапія неприпустима для тих , хто стрaдaeт цукровим діабетом, гіпертонією , гострими і хронічними ентероколітами , виразковими запальними захворюваннями порожнини рота , шлунка , при загостренні захворювань легенів. Протипоказано виноградолікування та особам з надмірною вагою.

Для лікування придатний лише повністю дозрілий виноград , свіжоприготований або пастеризований сік. Переважно сорти з тонкою шкіркою і низькою кислотністю , такі , як шасла , Семильон , рислінг , чауш , мускат олександрійський . Добова доза не повинна перевищувати 2 кг винограду або 1,5 л соку.

З лікувальною метою використовується і сушений виноград - родзинки. Це висококалорійний поживний продукт. Дія його на організм різноманітне - загальнозміцнюючий , попускає , жовчогінну, сечогінну , кровотворенню . Ізюм особливо корисний хворим, що страждають аритмією і серцевою слабкістю , так як в ньому багато калію і легкозасвоюваних цукрів , необхідних серцевому м'язі.

Косметика : Використовують сік незрілих ягід. Це надійний засіб для тонізації шкіри , додання їй м'якості , еластичності , свіжості.

Лікувальні властивості винограду

Виноград - смачний і висококалорійний продукт харчування. Важко знайти людей , яких би не приваблювало це творіння Сонця , Розуму і Праці людського. У зв'язку з неухильним зростанням матеріального добробуту радянського народу попит на виноград і продукти його переробки з року в рік підвищується. У чому ж особливість виноградної лози і чому протягом тисячоліть людина обробляє її ?

Виноградна лоза щедріше багатьох сільськогосподарських культур оплачує працю хлібороба. Але головне в тому , що виноград надає лікувальну дію на організм людини , є вагомим джерелом його здоров'я і сили. У цьому відношенні йому немає рівних серед інших плодових рослин. І там , де є відповідні природні умови , виноградарство стало високоприбуткової галуззю сільського господарства.

Залежно від сорту і умов зростання в стиглих ягодах винограду міститься 14-25 і більше відсотків розчинних і легко засвоюваних організмом Сахаров , представлених переважно глюкозою і фруктозою . Крім них , в невеликій кількості присутні сахароза , рафіноза , ксилоза та інші цукру і сахароподобние речовини.

Глюкоза , якої в зрілих ягодах винограду майже половина загальної кількості всіх Сахаров , займає особливе місце в життєдіяльності організму. Це той вид цукру , в який повинні перетворитися всі інші цукру , перш ніж надійти в кров людини .

Глюкоза - ідеальний енергетичний матеріал. Поступаючи з виноградом в організм людини , вона швидко проникає в кров і стає основним засобом харчування нервової клітини , обмінні процеси в якій відбуваються набагато активніше , ніж в будь-який інший клітині організму , а запаси поживних речовин у ній малі. Неминучий при цьому велика витрата енергії може бути покритий лише за рахунок безперервного її надходження з крові.

До складу ягід винограду входить понад 150 компонентів , що обумовлюють колір , смак , аромат , а також консистенцію шкірки і м'якоті. На частку води в середньому припадає 65-80 % маси ягоди. Сік являє собою досить складний розчин у воді органічних і неорганічних речовин. У ньому досить велику кількість органічних кислот. Утворюються вони при анаеробному розпаді вуглеводів і при фотосинтезі в зелених органах куща. У зрілому винограді переважає винна кислота , якій в 1 кг ягід 2 - 10 г , потім йдуть яблучна (до 4 г) , лимонна (0,2-0,4 г) і бурштинова ( 0,07-0,2 г) . У дуже незначних кількостях є фумаровая , гліколева , щавлева , глюконова і цілий ряд інших кислот. Вдале поєднання Сахаров і кислот надає ягодам приємний освіжаючий смак. Під впливом органічних кислот посилюється діяльність підшлункової залози , послаблюються серцеві поштовхи і зменшується частота пульсу , дихання стає більш спокійним.

Виноградний сік містить в незначній кількості практично всі необхідні для нормальної життєдіяльності організму мінеральні речовини і мікроелементи. Серед катіонів найбільше калію , кальцію , натрію , магнію , заліза , марганцю , алюмінію , з аніонів - фосфору , сірки , кремнію і хлору. Мікроелементи як біологічні каталізатори представлені в основному марганцем , молібденом , бором , титаном , ванадієм , радієм , цинком і кобальтом .

Незважаючи на те , що мінеральні речовини в соку містяться в дуже незначній кількості (3-5 г / л) , вони роблять благотворний фізіологічний вплив на організм людини, де за їх рахунок відбувається поповнення та оновлення таких же елементів , що сприяє правильному обміну речовин. Особливо важливе значення має наявність в соку солей заліза , що сприяють активному утворенню червоних кров'яних кульок.

У ягодах винограду найбільш вдало поєднуються привабливий вигляд , високі смакові , дієтичні і лікувальні властивості .

Фізіологічне значення винограду пов'язано також з присутністю в ньому вітамінного комплексу , необхідного людському організму. У соку ягід 3,5 мг% вітаміну С , 0,12 мг% каротину , є вітаміни групи В , Р. Сухих речовин в соку 15 %, у тому числі 13,2 % вуглеводів.

Пектинові речовини винограду знаходяться як у вільному стані , так і у вигляді складного комплексу , званого протопектином . До моменту знімною зрілості в 1 л соку міститься 1-2 г пектинових речовин. Чим розвиненіша клітинна тканина ягоди , а отже, чим менше в ній соку , тим більше міститься пектинових речовин. Особливо багато пектину в м'якоті і шкірці ягід . Їх лікувальне значення в тому , що вони ,

володіючи лучезащітним і антитоксическим властивістю , звільняють організм від радіоактивних елементів , важких металів та інших токсинів.

Ензими , або ферменти , є органічними каталізаторами , які прискорюють біохімічні процеси. У винограді міститься пероксидаза , катехолоксідаза , ліпаза , альдолаза , естераза . До числа інших найбільш важливих і вивчених елементів виноградного соку відносяться дубильні , фарбувальні , ароматичні і азотисті речовини , а також фітонциди , наявні у окремих сортів винограду.

Поряд з високими дієтичними і лікувальними властивостями , виноградний сік має також досить яскраво виражену антисептичну дію по відношенню до збудників ряду хвороб .

Віноградолеченіє відомо людям здавна . Його широко застосовували вже давньоримські і арабські лікарі , що вказують на доцільність використання винограду в боротьбі з найрізноманітнішими недугами.

Після Великої Жовтневої соціалістичної революції почалися справжня науково-теоретична розробка цього методу і впровадження його в практику здравниць Південного берега Криму та інших південних районів країни. У 20 -х роках в Ялті цим питанням займається А. В. Дьяконов в лабораторії інституту імені Семашка . В даний час виноградолікування в поєднанні з кліматотерапією застосовується в деяких здравницях Молдавії , Грузії , Вірменії , Азербайджану , республік Середньої Азії і Криму .

Лікувальні властивості винограду проявляються при лікуванні анемії ( недокрів'я) , ряду серцево -судинних захворювань , печінки (цироз , хронічний гепатит) , хронічного бронхіту , катару глотки і гортані , подагри , для нормалізації роботи шлунково -кишкового тракту. Віноградолеченіє попереджає розвиток сечового піску , а отже , і каменів в нирках , покращує стан здоров'я при гострому та хронічному нефриті , нефрозі . У ряді санаторіїв півдня країни виноград , поряд з кліматолікуванням , застосовують при хронічних формах туберкульозу легенів.

Протипоказано виноградолікування при цукровому діабеті , ожирінні , наявності виразок у порожнині рота , стравоході , шлунку і кишечнику , гострих формах туберкульозу легенів , гіпертонії , уремії , харчової глюкозурін , в деяких інших випадках - виноградолікування має суворо контролюватися лікарями.

Крім свіжого винограду і свежеотпрессованного соку , для лікувальних цілей підходить також консервований натуральний сік. Бажано , щоб він був приготовлений без застосування антисептичних речовин.

Такий продукт дає можливість проводити виноградолікування в будь-який час року і навіть поза виноградо - виноробних районів країни.

В останні роки в Приазов'ї набагато розширилася мережа санаторіїв , баз відпочинку , пансіонатів , туристичних баз. Влітку сюди приїжджають відпочити і поправити здоров'я сотні тисяч людей.

Перлина Приазов'я - Бердянськ став курортом союзного значення. Тут вирощуються багато сортів винограду , здавна користуються славою лікувальних , - Шасла , Чауш , Мадлен Анжевін , Мускат олександрійський , Рислінг . Разом з цілющими кліматичними факторами , якими так щедро обдароване природою Приазов'ї , виноградолікування має бути повніше використано для зміцнення здоров'я трудящих.

Читати 18956 разів
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі